Hlavná stránka CHRÍPKA.name  

   CHRÍPKA  |  HISTÓRIA CHRÍPKY  |  TYPY VÍRUSOV  VARIABILITA A MUTAGENITA  ŠÍRENIE VÍRUSU  NÁKAZA  PRÍZNAKY VÍRUSU  LIEČBA

   Rizikové skupiny ľudí  |  Zdravotné komplikácie  |  Očkovanie proti chrípke  |  Vtáčia chrípka  |  Prasacia chrípka
   "Kto pozná svojho nepriateľa, vie lepšie proti nemu bojovať."  (Tomi)   - Spoznajme teda spolu vírus chrípky... Facebook skupiny:   Zajímavosti

  REKLAMA
 
  REKLAMA
 

 

Liečba, ako chrípku liečiť a čo ako zaberá
Home >   článok vydaný 29. novembra 2011, napísal Martin Mravec
Chrípka je smrteľným ochorením aj v súčasnosti. Aj na Slovensku každoročne umierajú ľudia na chrípku, alebo na komplikácie spôsobené chrípkovým vírusom v tele. Podcenená vážnejšia chrípka môže vážne poškodiť telo pacienta. Bežnú chrípku môže bežne človek prechodiť, vyležať a zmierniť niektorými liečivami dostupnými v lekárni alebo na predpis. Vo všeobecnosti však platí, že chrípka ustúpi časom sama, no je potrebné jej pripraviť cestu a prinútiť ju odísť. Pri liečbe môžeme použiť antivirotiká. Pri nich je nutné si uvedomiť, že tie neničia priamo vírus, ale znemožňujú vírusu ďalej fungovať, rozmnožovať sa.

Nakazí sa ňou každoročne tretina obyvateľstva a z tejto časti len štvrtina naozaj ochorie. Vážnejšie formy a nákaza ľudí s výrazne oslabenou imunitou však môže znamenať aj vážnejší problém, ako je spomenutý, vážne komplikácie a smrť. Preto prípadné zhoršovanie stavu nemožno brať na ľahkú váhu.

Čo zaberie a čo nie:
Na liečbu chrípky nie sú antibiotiká. Tie sú neúčinné. Pomáha pokoj duševný, fyzický, vyhýbajte sa námahe. Dokonca nie je ideálne ani trávenie času za online hrami na počítači, pretože vypäté situácie stále znamenajú psychickú záťaž a potenie. Pri liečbe teda pomáha pokoj. Udržiavanie tepla. Pomocou inhibítora neuraminidázy je možné docieliť, že vírus, ktorý vnikne do bunky a snaží sa množiť, z nej už nemôže uniknúť a neskôr zanikne. Na tomto princípe fungujú niektoré nové antivirotiká. Liečbu je nutné začať v priebehu dvoch dní od prvých príznakov ochorenia. Ak sa toto obdobie zmešká, ochorenie sa dostane do štádia, kedy môže byť pokus ho liečiť už neúčinný. Odporúčajú sa vitamíny C a B spolu s dodržiavaním mierne zvýšeného pitného režimu. Vzhľadom na skutočnosť priesvodných javov ako bolesť hrdla a citlivosť na studené nápoje, je dobré pitný režim riešiť teplým čajom, aj polievkou. To tiež napomáha telu zvýšiť teplotu. Odporúčané je kombinovať ovocie, najmä citrusové plody, banány a kiwi, ktoré má bohatý obsah vitamínov.

Ďalej sú pri liečbe používané liečivá analgetiká, alebo atipyretiká. Ich účinnosť nastupuje v prípade, ak sú silné bolesti hlavy a kĺbov a tiež je vysoká teplota. Známe sú liečivá Ibuprofen, alebo ibalgin, paracetamol a acetylsalicylová kyselina. Lieky sprevádzajú aj nežiaduce účinky, ktorým sa môžete pokúsiť vyhnúť napríklad pozornosťou látok, ktoré lieky obsahujú, aby ste liek nekombinovali s iným liekom podobného zloženia.

Kašeľ
Pri kašli liečbu riešte podľa nasledovných pravidiel. V prípade suchého kašľa v počiatku je dobré použiť liečivá na potlačenie kašľa a zmiernenie bolestí zo suchého kašľa. Neskôr v neskoršom štádiu nákazy je dobré mať liečivo na podporu vykašliavania, riedenie hlienov alebo napomáhanie ich vytvárania. To sú najčastejšie tablety, sirupy, šumivé nápoje a podobne.
 
 
 

   REKLAMA    COPYRIGHT

Všetky práva vyhradené. © Copyright 2011, ochrana osobných údajov. Kontakt:
med @ cestovanie.biz