Hlavná stránka CHRÍPKA.name  

   CHRÍPKA  |  HISTÓRIA CHRÍPKY  |  TYPY VÍRUSOV  VARIABILITA A MUTAGENITA  ŠÍRENIE VÍRUSU  NÁKAZA  PRÍZNAKY VÍRUSU  LIEČBA

   Rizikové skupiny ľudí  |  Zdravotné komplikácie  |  Očkovanie proti chrípke  |  Vtáčia chrípka  |  Prasacia chrípka
   "Kto pozná svojho nepriateľa, vie lepšie proti nemu bojovať."  (Tomi)   - Spoznajme teda spolu vírus chrípky... Facebook skupiny:   Zajímavosti

  REKLAMA
 
  REKLAMA
 

 

Prasacia chrípka
Home >   článok vydaný 29. novembra 2011, napísal Martin Mravec
Zatiaľ poslednou veľkou hrozbou ľudstva bola prasacia chrípka, ktorá vypukla v roku 2009 na mexických prasacích farmách. Aj preto získala označenie prasacia, hoci odbornejší názov získala podľa miesta výskytu. Poznáme ju teda aj pod názvom Mexická chrípka. Prasacvia chrípka H1N1 sa bežne medzi prasatami vyskytuje. Problém však nastal práve v roku 2009, keď sa zistilo, že prasacia chrípka začala mutovať a jej forma napáda aj ľudský organizmus.
Toto ochorenie je vysoko nákazlivé ako klasická chrípka. Vzhľadom k medializácií prasacej chrípky sa svet ocitol v zdanlivej hrozbe. Každý začal vnímať novú formu chrípky ako nebezpečnú, čo spôsobili aj medializované úmrtia ľudí, ktorí sa chrípkou nakazili. Trvalo len mesiac, než sa z Mexika chrípka dostala do Mexika a do dvoch mesiacov sa objavila od Francúzska po Nemecko aj v ďalších krajinách vrátane Čiech a Slovenska. Masívne stúpla predajnosť rúšiek na nos z obáv nákazy. Japonskí turisti napríklad z prevencie a obáv o svoj život zrušili zájazdy do USA a Mexika, rovnako ako mnohí iní. Ak nezrušili, na všetkých pamiatkach a múzeách sa fotili s rúškami na hlavách. Pre prasaciu chrípku sa zrušili niektoré lety z Európy do Mexika, turisti rušili svoje zájazdy. Masová hystéria zachvátila aj ekonomiku a udrela aj na fantáziu rôznych karikaturistov a vtipálkov. Taktiež však prasacia chrípka priviedla niektoré farmaceutické firmy k ohromnému zisku, keď krajiny nakupovali z obáv pred pandémiou obrovské zásoby vakcín. Ľudia však vakcínam nedôverujú bežne, nie len v tomto prípade. Aj preto dopyt po nich bol veľmi slabý a nedôvera k účinnosti, ale aj niektoré medializované prípady úmrtia po vakcinácií, zapríčinili ešte väčšiu nechuť verejnosti sa vakcinácií venovať.

Hystéria modernej doby:
Svet v tej chvíli rušil viaceré spoločenské akcie. V Mexiku boli výrazne obmedzené služby, cestovanie, turistika, bohoslužby, ľudia z obáv o život navštevovali lekárov a nemocnice. Chrípka naozaj postihla tisícku obetí, obete si našla aj v Európe a každý jeden prípad bol ostro sledovaný. Veľké rozšírenie chrípky však nenastalo zrejme aj preto, že ľudia viac dbajú o svoje zdravie, šírenie chrípky sa ľudia snažili obmedziť čo najviac a taktiež len minimum ľudí dávalo priestor na ďalšie možné šírenie a možnosti, ktoré chrípka bežne na šírenie má.

 
 

   REKLAMA    COPYRIGHT

Všetky práva vyhradené. © Copyright 2011, ochrana osobných údajov. Kontakt:
med @ cestovanie.biz