Hlavná stránka CHRÍPKA.name  

   CHRÍPKA  |  HISTÓRIA CHRÍPKY  |  TYPY VÍRUSOV  VARIABILITA A MUTAGENITA  ŠÍRENIE VÍRUSU  NÁKAZA  PRÍZNAKY VÍRUSU  LIEČBA

   Rizikové skupiny ľudí  |  Zdravotné komplikácie  |  Očkovanie proti chrípke  |  Vtáčia chrípka  |  Prasacia chrípka
   "Kto pozná svojho nepriateľa, vie lepšie proti nemu bojovať."  (Tomi)   - Spoznajme teda spolu vírus chrípky... Facebook skupiny:   Zajímavosti

  REKLAMA
 
  REKLAMA
 

 

Zdravotné komplikácie pri nákaze vírusom chrípky
Home >   článok vydaný 29. novembra 2011, napísal Martin Mravec
Počas vypuknutia nákazy a liečby môže vzniknúť niekoľko nežiaducich sprievodných javov a zdravotných komplikácií. Súhrn nežiaducich komplikácií pri chrípkovej nákaze je o to dôležitejší, ako veľmi bežný človek podceňuje ochorenie chrípkou. Chrípka je bežným ochorením, čo sa tu už spomína na viacerých miestach, no stále je to aj ochorenie veľmi rozšírené a smrteľné. Chrípka si nevyberá, napáda aj silných aj slabých, chorých na iné ochorenia, aj celkom zdravých ľudí. Najviac sa jej darí v tele oslabených ľudí. Tam kde nefunguje dostatočne prirodzený imunitný systém, tam sa totiž môže nákaza šíriť oveľa lepšie a bez väčších komplikácií. Taktiež človek, ktorý nerobí nič preto, aby jej šírenie spomalil, vírusu podáva pomocnú ruku. Pokiaľ ale človek prežije nakazenie v kľude, bez prílišných zmätkov, fyzickej a psychickej námahy a v posteli, nákaza odznie. Komplikácie, ktoré môže chrípka vyvolať môžu byť nasledovné.

Zápal pľúc z chrípky
Zápal pľúc nevzniká len pri chrípke, ale pokiaľ vzniká pri chrípke, ide o vážne ochorenie, ktoré sa môže prejaviť krátko po prejavení samotnej chrípky. Postihnutý človek má vážne komplikácie pri dýchyní, nastupuje tvrdší kašeľ a je nevyhnutné ošetrenie a nemocničná liečba, zahájenie okamžitého riešenia zdravotného problému. I dnes je vysoká úmrtnosť ľudí postihnutých zápalom pľúc z chrípky.

Zápal svalov
Bolesti svalov sa môžu objaviť aj pri menšej forme chrípky, avšak silné bolesti, ktoré ovplyvňujú aj silu v svaloch sú už dôvodom na návštevu nemocnice a zahájenie okamžitej lekárskej starostlivosti. Zápal svalov sa najčastejšie a najvýraznejšie prejaví v blízkosti najväčších a najsilnejších svalov a teda na svalovine v stehnách nôh. Bolesť je silná a je sprevádzaná aj so svalovou únavou.

Zápal hrtanu
Akútny zápal hrtanu môže byť sprievodným javom pri nákaze chrípkou. Zápal sa prejaví napuchnutím a sčervenaním vnútorných častí okolo hlasiviek čím sa zúži priechod vzduchu. To sťaží celkové dýchanie a keďže ide o napadnutie hlasiviek, môže nastať zmena, alebo strata hlasu. Zápal hrtanu má pri neliečení tendenciu rozširovať sa až smerom k prieduškám.

Zápal mozgových blán
Ničím priveľmi vzácnym nie je ani zápal mozgových blán. Toto vážne ochorenie, ktoré môže spôsobiť problémy s vedomím, pamäťou, sprevádza ho silná bolesť hlavy a malátnosť, si žiada urýchlene zásah lekára a liečbu.

Zápal srdcového svalu
Akoby nebolo zápalov už dosť, je nutné spomenúť aj vážnu komplikáciu pri postihnutí srdca. Tento stav sa môže vyvíjať rovnako tak pomaly, ako veľmi rýchlo a nečakane. Pri zápale srdcového svalu je zvýšený pocit búšenia srdca, nevoľnosť, prípadne potenie, opuchliny nôh a problémy s dýchaním spolu s ďalšími príznakmi. Človek trpiaci srdcovými problémami môže zomrieť aj pri slabšom zápale, bežne však pri tejto nákaze je nutná návšteva nemocnice.

Pokiaľ chrípkový vírus napáda človeka už so zdravotnými problémami, ktoré oslabili jeho imunitu, našlo by sa ešte niekoľko ďalších komplikácií, ktoré môže chrípka vyvolať. Vždy to závisí na zdravotnom stave a obrazne povedané smere, v akom sa vydá vírus na svoju dobyvateľskej ceste.
 
 

   REKLAMA    COPYRIGHT

Všetky práva vyhradené. © Copyright 2011, ochrana osobných údajov. Kontakt:
med @ cestovanie.biz