Hlavná stránka CHRÍPKA.name  

   CHRÍPKA  |  HISTÓRIA CHRÍPKY  |  TYPY VÍRUSOV  VARIABILITA A MUTAGENITA  ŠÍRENIE VÍRUSU  NÁKAZA  PRÍZNAKY VÍRUSU  LIEČBA

   Rizikové skupiny ľudí  |  Zdravotné komplikácie  |  Očkovanie proti chrípke  |  Vtáčia chrípka  |  Prasacia chrípka
   "Kto pozná svojho nepriateľa, vie lepšie proti nemu bojovať."  (Tomi)   - Spoznajme teda spolu vírus chrípky... Facebook skupiny:   Zajímavosti

  REKLAMA
 
  REKLAMA
 

 

Variabilita a mutagenita chrípkového vírusu
Home >   článok vydaný 29. novembra 2011, napísal Martin Mravec
Variabilnosť chrípkového vírusu je úžasným príkladom premenlivosti kódu a správania vírusu. Existuje niekoľko vírusov chrípky, ktoré sa môžu medzi sebou skombinovať a vytvárať celkom novú podobu. Sú druhy, ktoré môžu prenášať vtáky aj prasatá. Sú dokonca druhy, ktoré vtáky môžu preniesť bez nákazy priamo na človeka, či prasatá. Rôznorodosť druhov a schopnosti ich mutácie, výmeny genetického kódu, sú hlavnými príčinami rozšírenia chrípkového vírusu. Očakáva sa taktiež, že sa kedykoľvek môže prejaviť vírus v takej miere, ako píše história pandemických zásahov vírusu na ľudstvo s fatálnymi následkami a počtom úmrtí. Pri zmene genetického materiálu dochádza k celkovo dvom zmenám. Prvou je antigténny posun pri ktorom vzniká nový typ už spomínaného subvírusu, ku ktorému sa nevie prirodzená imunita zachovať a nepozná tiež spôsob, ako proti nej zakročiť. To je aj dôvod, prečo špecialisti pripravujú neustále nové chrípkové vakcíny, ktorých zloženie vychádza z predpokladov nových druhov a mutácií chrípky. Druhou zmenou je antigénny zvrat.

Mutagenita
Mutagenita je neznámy pojem v bežnom živote, avšak pre stručné vysvetlenie, pomenúva jav, ktorý môže byť čiernou morou mikrobiológov a vedcov. Na počudovanie nejde o veľmi vzácny jav. Mutagenita pomenúva schopnosť jedného typu vírusu A meniť svoje vlastnosti a vôbec svoju podobu. Mutagenita, alebo inak tiež rekombinácia vírusu môže nastať napríklad vtedy, ak dva podtypy chrípkového vírusu napadnú rovnaké bunky a ich hodnoty N a H sa skombinujú. Medzi sebou si vtedy môžu prehodiť RNA a vzniknúť tak môže celkom iný vírus, proti ktorému nemusia byť účinné žiadne nasadené liečivá.

Chrípková epidémia ako vo filme
Už je nám známy scenár ako z niektorých filmov. Pokiaľ by chrípka zmutovala a vytvorila novú podobu, proti ktorej nie sú účinné dokonca žiadne iné liečivá, hrozí veľké riziko nákazy. Práve pre šíriteľnosť vírusu chrípky, proti ktorej si ľudské telo nedokáže poradiť samo ba ani bežne dostupné liečivá, by mohol ľudský organizmus pôsobeniu vírusu podľahnúť. Každý chrípkový vírus totiž funguje ako televízor s vlastným diaľkovým ovládaním. Skrátka ovládanie od susedovho televízora inej značky nemôže fungovať na televízor váš.
 
 

   REKLAMA    COPYRIGHT

Všetky práva vyhradené. © Copyright 2011, ochrana osobných údajov. Kontakt:
med @ cestovanie.biz