Hlavná stránka CHRÍPKA.name  

   CHRÍPKA  |  HISTÓRIA CHRÍPKY  |  TYPY VÍRUSOV  VARIABILITA A MUTAGENITA  ŠÍRENIE VÍRUSU  NÁKAZA  PRÍZNAKY VÍRUSU  LIEČBA

   Rizikové skupiny ľudí  |  Zdravotné komplikácie  |  Očkovanie proti chrípke  |  Vtáčia chrípka  |  Prasacia chrípka
   "Kto pozná svojho nepriateľa, vie lepšie proti nemu bojovať."  (Tomi)   - Spoznajme teda spolu vírus chrípky... Facebook skupiny:   Zajímavosti

  REKLAMA
 
  REKLAMA
 

 

Typy vírusov od A po C
Home >   článok vydaný 29. novembra 2011, napísal Martin Mravec
Poznáme tri hlavné typy vírusov. Okrem nich ešte existuje niekoľko ďalších menších vírusov, ktorých výskyt nebýva opakovaný a častý. Tieto vírusy nesú označenie, ktoré sa skladá z typu vírusu, miesta výskytu, čísla izolácie a roku objavenia. Tri spomínané základné typy vírusov sú známe ako vírus A, B a C.

Chrípkový vírus typu A
Chrípkový vírus typu A napáda organizmus cicavcov a vtákov. Ide o najčastejší typ, ktorý sa dokáže šíriť dokonca do miery epidémie, alebo pandémie. Vírus A má vysokú schopnosť mutovať, alebo odolávať imunitnému systému. Má niekoľko zvláštnych schopností, buď dokáže odolávať imunitnému systému, vyhľadáva a útočí na neustále nové ciele, ale môže aj meniť svoju podobu, hoci len v malej miere a odolávať. Vírusy typu A sa môžu ďalej označovať písmenami H a N. Označenie H pochádza od glykoproteínov ovplyvňovaných vírusom. Glykoproteín Hemaglutinin označený ako HA, alebo H je membránový proteín, ktorý obsahuje antigén vírusu H. Skladá sa z dvoch reťazcov HA1 a HA2. Práve HA2 pomáha uchytiť vírusu na bunke. Označenie N zas pochádza od neurominidov, ktoré tvoria základ života vírusu. Celkovo poznáme 15 podtypov H a 9 pri N pri vírusoch typu A.

Chrípkový vírus typu B
Tento druh chrípky dokáže postihnúť len ľudský organizmus. Človek s dostatočne dobrou imunitou po celý svoj život sa týmto vírusom môže nakaziť iba raz a pri ostatných pokusoch uživiť sa vírus vyzbrojený imunitný systém ničí. Typ B nemá výrazné schopnosti mutácie, čím sa podobá na typ C. Vírus typu B má jeden podtyp H a jeden podtyp N.

Chrípkový vírus typu C
Chrípkový vírus typu C napáda ľudí aj prasatá. Aj pri víruse typu C, ako pri víruse typu B, je možné sa zväčša nakaziť len jeden krát, za predpokladu, že hostiteľ má dostatočne silný imunitný systém.
 
 

   REKLAMA    COPYRIGHT

Všetky práva vyhradené. © Copyright 2011, ochrana osobných údajov. Kontakt:
med @ cestovanie.biz